Input:

Zánik funkce člena dozorčí rady Garance

14.9.2024, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.2.8
Zánik funkce člena dozorčí rady

Mgr. Ing. Zdeňka Kůsová, Mgr. Pavla Krejčí

Způsoby zániku funkce člena dozorčí rady jsou z části identické, jako je tomu v případě členů představenstva akciové společnosti.

Způsoby zániku funkce

Výkon funkce člena dozorčí rady tedy skončí:

  • odvoláním z funkce valnou hromadou,

  • vzdáním se funkce – odstoupením,

  • smrtí člena dozorčí rady,

  • skončením funkčního období,

  • ztrátou podmínek nebo předpokladů pro výkon funkce člena dozorčí rady, stanovených právním předpisem,

  • volbou nového člena dozorčí rady,

  • zánikem právnické osoby, která je členem dozorčí rady,

  • zánikem společnosti,

  • odvoláním zaměstnanci společnosti,

  • odvolání akcionářem s tzv. vysílacím právem.

Povinnost zvolit nové členy

V případě zániku funkce některého ze členů dozorčí rady musí příslušný orgán společnosti, tj. valná hromada zvolit do dvou měsíců nového člena dozorčí rady. Dle § 453 ZOK může chybějící členy dozorčí rady jmenovat soud, pokud by dozorčí rada nebyla schopna z tohoto důvodu plnit svou funkci, a to na návrh osoby, která na tom prokáže zájem.

Alternativním řešením je změnit stanovy společnosti a snížit počet členů dozorčí rady (§ 448 odst. 1 ZOK), dozorčí rada může být i jednočlenná. U akciových společností, ve kterých volí část členů dozorčí rady zaměstnanci (tj. u společností, které mají v první den účetního období, v němž má být do funkce ustanoven člen dozorčí rady, více než 500 zaměstnanců v pracovním poměru), však musí být počet členů dozorčí rady dělitelný třemi.

Odvolání z funkce

Odvolání z funkce, jinak také funkční odpovědnost, je jednou z vůbec nejčastějších možností zániku funkce člena dozorčí rady. K odvolání člena dozorčí rady je oprávněna valná hromada, a to prostou většinou hlasů. Ve stanovách je možné upravit počet hlasů potřebných k odvolání člena dozorčí rady, nikoliv však tento počet snížit. Člena dozorčí rady lze odvolat z jakéhokoliv důvodu, nebo i bez udání důvodu. Právo valné hromady odvolat člena dozorčí rady nelze omezit ve smlouvě o výkonu funkce. Určité omezení, nikoliv však vyloučení této možnosti, je možné ve stanovách, zejména již zmíněnou kvalifikovanou většinou pro odvolání člena dozorčí rady. Až na případ kvalifikované většiny nelze omezit právo valné hromady odvolat člena dozorčí rady, který závažným způsobem či opakovaně porušuje své povinnosti.

Každý člen dozorčí rady je odvolatelný, odlišná úprava ve stanovách by zakládala absolutní neplatnost takového ustanovení. Člen dozorčí rady může být odvolán bez jakéhokoliv důvodu, když jeho odvolání je v rukou valné hromady. Valná hromada tak má kdykoliv možnost na základě svého svobodného rozhodnutí uvážit, zda členové dozorčí rady stále požívají její důvěry, a v případě, že tomu tak nebude, má právo je odvolat.

Účinnost odvolání

Odvolání člena dozorčí rady je účinné od okamžiku, kdy se dotyčný člen o svém odvolání dozvěděl. Analogicky se přitom použije úprava vypovězení příkazní smlouvy.

Oznámením odvolání dotyčnému členovi dozorčí rady nabývá ukončení funkce účinnosti. Vůči členovi dozorčí rady nemůže být odvolání účinné, dokud se o něm nedozví. Zápis člena dozorčí rady do obchodního rejstříku ani jeho výmaz z něj nemají konstitutivní účinky. K informování odvolaného člena dozorčí rady je příslušné představenstvo.

Odstoupení z funkce

Při odstoupení z funkce člena dozorčí rady se vychází z obecné úpravy v § 58 ZOK. Funkce člena dozorčí rady je vykonávána dobrovolně, osobu vykonávající tuto funkci v ní nelze nuceně držet. Pro odstoupení z funkce nestanoví ZOK žádné podmínky, není tedy třeba uvádět důvody odstoupení. Ačkoliv současná úprava ZOK již výslovně nestanoví, že k odstoupení nemůže dojít v době, která je pro společnost nevhodná (jak tomu bylo do 31. 12. 2020), literatura i judikatura se shodují, že tento obecný korektiv platí i nadále a dovozují to z principu loajality plynoucího z povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře (viz. např. usnesení Nejvyššího soudu ČR, sp. zn. 27 Cdo 3367/2018).

Dobou k odstoupení nevhodnou může být např. to, že společnost čelí silné veřejné kritice, které se brání, a odstoupení z funkce bez vážného důvodu by bylo možno považovat za uznání takové kritiky apod.

Odstoupení člena dozorčí rady je proto jednostranným právním úkonem, který má být doručen do dispoziční sféry orgánu, kterému je určeno, resp. do dispoziční sféry společnosti. Odstoupení může člen orgánu oznámit na zasedání orgánu, který jej zvolil do funkce, tedy na valné hromadě, může tak učinit i mimo toto zasedání a písemné odstoupení z funkce zaslat na adresu společnosti.

Výkon funkce poté končí dnem, kdy odstoupení projednala nebo měla projednat valná hromada (nestanoví-li stanovy, že postačí, projednala-li je nebo měla projednat dozorčí rada). Příslušný orgán je povinen projednat odstoupení bez zbytečného odkladu, nejpozději však na nejbližším zasedání poté, co bylo odstoupení obchodní korporaci doručeno.

Jestliže odstupující člen oznámí své odstoupení na zasedání příslušného orgánu, končí výkon funkce uplynutím 2 měsíců po takovém oznámení, neschválí-li příslušný orgán na jeho žádost jiný okamžik zániku funkce.

Společnost s jediným akcionářem

Má-li společnost jediného akcionáře, nekoná se valná hromada a její působnost vykonává tento akcionář. V tomto případě je třeba o odstoupení z funkce člena dozorčí rady informovat tohoto jediného akcionáře.

Funkce odstupujícího člena dozorčí rady skončí v tomto případě uplynutím dvou měsíců ode dne doručení oznámení o odstoupení z funkce jedinému akcionáři, neschválí-li na žádost odstupujícího člena jiný okamžik zániku funkce.

Svolání VH

Člen dozorčí rady má právo svolat valnou hromadu, jestliže to vyžadují zájmy společnosti. V případě odstoupení člena dozorčí rady však není na straně společnosti žádný zájem na svolání valné hromady, jde pouze o zájem tohoto člena, tudíž člen dozorčí rady nemá právo svolat valnou hromadu za účelem projednání svého odstoupení.

Obecně tedy není vyloučeno k žádosti odstupujícího člena dozorčí rady svolat mimořádnou valnou hromadu, takový postup by však nebyl, zejména u společnosti s velkým počtem akcionářů, praktický. Odstupující člen dozorčí rady nemá žádnou možnost si svolání mimořádné valné hromady vynutit.

Skončení funkce