Input:

Povinnosti provozovatelů spalovacích stacionárních zdrojů na pevná paliva Archiv

11.3.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.5.1.1
Povinnosti provozovatelů spalovacích stacionárních zdrojů na pevná paliva

Mgr. Andrea Manová

Zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, v § 17 odst. 1 písm. h) ukládá provozovatelům spalovacích stacionárních zdrojů na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu 10 až 300kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, některé nové povinnosti. Jedná se zejména o provádění pravidelných kontrol technického stavu a provozu těchto zdrojů. První kontrola musí být provedena nejpozději do 31. 12. 2016 a následně jednou za dva kalendářní roky. Tuto zprávu o kontrole musí být provozovatel zdroje schopen poskytnout obecnímu úřadu s rozšířenou působností, pokud o ni zažádá.

Pokud provozovatel (vlastník) tento doklad nepředloží, bude mu hrozit pokuta až 20 tisíc Kč.

Kontrolu technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje provádí odborně způsobilá osoba proškolená výrobcem tohoto zdroje, která má od něj udělené oprávnění k jeho instalaci, provozu a údržbě.

Tato povinnost se týká jak rodinných domů, bytů, staveb pro individuální rekreaci, tak i nebytových komerčních prostor. Povinnost je uložena provozovateli zdroje. Dle zákona je provozovatelem právnická nebo fyzická osoba, která stacionární zdroj skutečně provozuje; není-li taková osoba známa nebo neexistuje, považuje se za provozovatele vlastník stacionárního zdroje.

Podoba výrobcem uděleného oprávnění odborně způsobilé osobě není specifikována, Ministerstvo životního prostředí pouze doporučuje, co by takové oprávnění mělo minimálně obsahovat:

1) název a sídlo výrobce (příp. zmocněného dodavatele výrobce),

2) identifikační údaje o oprávněné (proškolené) osobě,

3) seznam typů spalovacích stacionárních zdrojů, na které se oprávnění vztahuje,

4) dobu platnosti oprávnění.

Seznam odborně způsobilých osob proškolených pod dohledem Hospodářské komory ČR bude zveřejňován Hospodářskou komorou ČR na jejích webových stránkách ( www.hkcr.cz ).

V případě spalovacích stacionárních zdrojů, jejichž výrobce již zanikl nebo není zjistitelný, může kontrolu technického stavu, provozu a instalace provádět odborně způsobilá osoba proškolená jiným výrobcem stejného typu spalovacího zdroje (stejný způsob spalování, stejná nebo obdobná konstrukce spalovacího stacionárního zdroje).

Zákon o ochraně ovzduší také neuvádí, jakou podobu má doklad o kontrole spalovacího stacionárního zdroje mít. Odborně způsobilým osobám lze doporučit, aby respektovaly podobu a základní údaje zveřejněné jako příloha ke "SDĚLENÍ MINISTERSTVA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ, ODBORU OCHRANY OVZDUŠÍ k provozování a ke kontrole spalovacích stacionárních zdrojů o jmenovitém tepelném příkonu 300 kW a nižším".

[dostupné na http://www.mzp.cz/cz/spalovaci_stacionarni_zdroje_300kW_sdeleni

Zda