Input:

Podání plné žádosti o podporu v OPPIK Garance

20.11.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.3.3
Podání plné žádosti o podporu v OPPIK

Bc. et Bc. Ondřej Homola

Počátkem léta došlo k vyhlášení prvních jedenácti výzev v dotačních programech Operačního programu Podnikání a i novace pro konkurenceschopnost (OPPIK). Tento operační program (OP) se tak stal prvním vyhlášeným otevřeným programem v novém programovacím období 2014 – 2020. Toto prvenství bylo zaplaceno nejen nedokonalou připraveností pro příjem žádostí, kdy termín příjmu plných žádostí musel být z technických i procesních důvodů dvakrát posunut (nejprve z 1. září na 1. října a poté na 1. prosince), ale často i chybějící metodikou k samotnému podávání žádostí, ať už předběžných, nebo plných. Tento článek si do jisté míry klade za cíl zaplnit chybějící a nejasná místa v metodice samotného podávání žádostí, zejména v oblasti přípravy stěžejní části plné žádosti, jíž je podnikatelský záměr. Zde bude čerpáno z více než desetileté praxe autora v oblasti podnikatelských dotací, kterou zahájil jako projektový manažer CzechInvestu a kde mu pod rukama prošly stovky podnikatelských záměrů.

Důležitá je vždy podstata projektu, vychází-li ze skutečných potřeb Vaší firmy, a rovněž zda splňuje základní požadavky programu. Proto s klienty vždy na začátku práce na projektu provádím tzv. dotační audit, kdy společně vyhodnotíme, zda jejich projekt má šanci dotaci získat, či zda by to i přes veškerou odbornou péči a snahu nebyla – lidově řečeno – ztráta času. Tento problém má dvě roviny: přijatelnost projektu, tedy zda projekt splňuje minimální kritéria pro to, aby vůbec mohl žádat. Tato problematika se řeší zejména při podání Předběžné žádosti a byla zevrubně popsána v jednom z předchozích článků s názvem "Současné dotační příležitosti". Zde tedy jen velmi stručně – řeší se zejména otázka finančních ukazatelů za poslední dvě uzavřená účetní období, CZ NACE a velikosti podniku.

Výběrová kritéria

Druhou rovinou je pak šance projektu při hodnocení, kde je základní pomůckou dokument výběrových kritérií, který je standardní přílohou každé výzvy (např. zde výběrová kritéria pro program Inovace jako příloha č. 4 , dokumentaci ke každé výzvě lze vždy nalézt v  příslušné sekci .

Binární kritéria

V úvodu každého takového dokumentu jsou tzv. Binární kritéria – sekce A. Toto jsou základní, jinak také vylučovací kritéria. Nejsou bodovaná, mohou být pouze splněna nebo nesplněna. Nesplnění jednoho z nich má za následek vyřazení projektu z dalšího hodnocení, proto je nutné jim věnovat velmi vysokou pozornost.

Bodovaná kritéria

Dalších několik sekcí dokumentu (B až E) patří bodovaným kritériím, kde žadatel může získat až 100 bodů, přičemž pro schválení projektu stačí získat bodů 60 (schválení samotného projektu však ještě nemusí vždy znamenat faktické získání dotace, záleží na alokaci programu, viz níže). Některá z těchto kritérií jsou objektivní, např. bodové zvýhodnění při realizaci projektu v podporovaném regionu či vlastnictví certifikátu ISO a podobně a při jejich splnění hodnotitel přiřadí předem daný počet bodů. Další kritéria jsou subjektivní a při jejich hodnocení záleží na posouzení hodnotitele. Proto je vždy důležité danou problematiku dobře popsat v podnikatelském záměru, a to tak, aby hodnotitel získal všechny potřebné informace a mohl udělit odpovídající počet bodů. Tato problematika bude stěžejním obsahem tohoto článku.

Příprava plné žádosti – obecné přílohy

Při přípravě plné žádosti je nutno začít nejen pracovat na podnikatelském záměru, ale zároveň na přílohách, ať už povinných, či nepovinných. Vzhledem k tomu, že příprava některých příloh je obzvláště náročná, například podklady k rozpočtu v případě stavebních výdajů, zařazujeme tuto sekci na tomto místě, před sekcí věnované podnikatelskému záměru. Nejdříve se budeme věnovat některým přílohám obecně.

Rozpočet projektu

Rozpočet je nově předmětem hodnocení a v případě, že hodnotitel dojde k závěru, že je nadhodnocen, může projektu ubrat až 18 bodů (z potřebných 60), některé položky zkrátit a popř. i shodit celý projekt. Zároveň jsou podklady nutnými přílohami, ať už Projektová dokumentace pro stavební výdaje, či indikativní nabídky v případě dodávky technologií.

a) Rozpočet na stavební výdaje:

Pokud jsou v projektu