Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 896 Garance

1.12.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.2.2.3.3.15.1
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 896

Mgr. Pavla Krejčí

[Právo a povinnost pečovat o jmění dítěte]

K odst. 1

Správa jmění dítěte; péče řádného hospodáře

Rodiče mají povinnost a právo pečovat o jmění dítěte, neboť se jedná o součást jejich rodičovské odpovědnosti (§ 858). Pojem jmění je definován v § 495 a tvoří jej souhrn všeho, co patří osobě (dítěti) a jeho dluhy.

Pokud má dítě oba rodiče, pak tito rodiče zastupují dítě společně (§ 892); stejné pravidlo platí i pro péči o jmění dítěte, kterou mají oba rodiče vykonávat ve vzájemné shodě (§ 876). "Oba rodiče jsou si přitom rovni. Občanský zákoník nevymezuje žádná zvláštní oprávnění jednoho či druhého z rodičů."1 Pro aplikaci komentovaného ustanovení je tak lhostejné, zda rodiče spolu žijí nebo zda žijí odděleně.

Správa jmění dítěte jedním rodičem

Výjimku tvoří případy, kdy sice dítě má oba rodiče, ale rodičovská odpovědnost ve věci správy jmění je u jednoho z těchto rodičů ze zákona nebo soudem omezena či pozastavena; pak vykonává péči o jmění dítěte pouze tento rodič (příkladem může být omezení rodičovské odpovědnosti podle § 901). K pozastavení či omezení rodičovské odpovědnosti nemusí dojít v plném rozsahu správy jmění dítěte, ale též pouze částečně.

Postupné nabývání svéprávnosti nezletilým

Péče o jmění dítěte trvá po celou dobu, než dítě nabude plné svéprávnosti. Jakmile dítě nabude plné svéprávnosti, odevzdávají mu rodiče jmění, které spravovali (§ 902). Tato teze však neplatní absolutně, když dítě se zvyšujícím věkem postupně nabývá v souladu s § 31 svéprávnosti a tím dochází ex lege k omezování práva rodiče dítě zastupovat a tím i rozhodovat při péči o jmění dítěte. V rozsahu postupně nabyté svéprávnosti je pak dítě oprávněno jednat samo a samo rozhodovat o svém majetku. Pokud tedy bude mít šestnáctiletý nezletilý v pokladničce našetřené peníze v řádech stokorun až tisíců od babičky nebo z brigád, rodiče nemohou o takových prostředcích a jejich použití vůbec rozhodovat. Každopádně ovšem je třeba respektovat úpravu uvedenou v § 36, podle níž nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, není nikdy způsobilý činit právní jednání týkající se jeho existujícího i budoucího jmění nebo jednotlivé součásti tohoto jmění, ke kterým je podle § 898 potřeba souhlasu soudu (viz komentář k tomuto ustanovení).

Právní úprava

Pro správu jmění dítěte rodiči se podpůrně uplatní § 1400 a násl., které upravují správu cizího majetku. "Povaha svěřené správy spíše odpovídá vymezení plné správy ve smyslu § 1409 a násl., má však specifický obsah, který je uzpůsoben vztahu rodiče a dítěte. Rodiče musí při správě majetku dítěte zohlednit i jiné zájmy dítěte, než jen hospodářské, zejména výchovné působení na dítě, zajišťování vzdělání atd."2 Pravidla uvedená v § 1400 a násl. budou aplikována pouze podpůrně, přičemž při jejich aplikaci je třeba zohlednit zvláštní vztah mezi dítětem a rodičem a dále zvláštní povahu správy jmění dítěte (např. její dlouhodobost, výchovný charakter apod.).

Péče řádného hospodáře

Základní povinností rodičů je pečovat o jmění dítěte s péčí řádného hospodáře. Péče řádného hospodáře je vymezena pouze § 159 odst. 1, kdy se jí rozumí výkon funkce s nezbytnou loajalitou a s potřebnými znalostmi a pečlivostí. V zásadě je možné tuto definici vztáhnout i na výkon správy jmění dítěte. Je třeba, aby rodiče postupovali při výkonu správy odpovědně a svědomitě a stejným způsobem, jako by šlo o jejich vlastní majetek. Rodiče však nemusejí dosahovat maximálního zhodnocení majetku dítěte, jak bylo uvedeno výše. "Účelem správy není rozmnožení majetku dětí za každou cenu, byť v řádně fungující rodině vždy rodiče měli a mají snahu zabezpečit dítěti odpovídající start do samostatného života, ale především zachování již získaných hodnot do zletilosti dítěte."3 Případné rozmnožení majetku bude záležet na konkrétních okolnostech (např. na tom, co tvoří podstatu majetku dítěte, na schopnostech rodičů, na ekonomické situaci, na regionu, ve kterém rodiče s dítětem bydlí, apod.). Použití příjmu z majetku dítěte a samotné majetkové podstaty je možné pouze v souladu s § 900 (blíže komentář k tomuto ustanovení). "Správou jmění dítěte v intencích péče řádného hospodáře není taková správa, kdy rodiče podstupují při správě jmění nepřiměřená majetková rizika, na majetku dítěte neprovádí potřebnou údržbu či opravy, majetek vhodně nezabezpečí proti zničení, odcizení nebo poškození atd."4

Judikatura

Usnesení Nejvyššího soudu ze dne 18. října 2006, sp. zn. 5Tdo 1224/2006

Pojem péče řádného hospodáře lze přitom chápat tak, že řádný hospodář činí právní úkony týkající se obchodní společnosti odpovědně a svědomitě a stejným způsobem rovněž pečuje o její majetek, jako kdyby šlo o jeho vlastní majetek. Taková péče tedy nepochybně zahrnuje péči o majetek akciové společnosti nejen v tom smyslu, aby nevznikla škoda na majetku jeho úbytkem či znehodnocením, ale také aby byl majetek společnosti zhodnocován a rozmnožován v maximální možné míře, jaká je momentálně dosažitelná.

Nakládání z peněžními prostředky

"Zcela zvláštní – výslovné a kogentní pravidlo – platí ohledně peněžních prostředků náležejících do jmění dítěte."5 S peněžními prostředky, o kterých lze předpokládat, že nebudou zapotřebí k úhradě výdajů souvisejících s majetkem dítěte, musí rodiče bezpečně nakládat. Rodiče mají povinnost peníze uložit – "rozumí se do bezpečného místa, totiž banky. Bezpečné nakládání s peněžními prostředky nemá vyjadřovat jen uložení peněz bez dalšího, může a dokonce by mělo vyjadřovat zásadu, že peníze mají nést zisk, tj. že mohou a měly by být rovněž bezpečně investovány. Právě tak si lze ovšem představit uložení peněz na několik účtů."6

Správa jmění dítěte a třetí osoby

Rodiče nemusejí zabezpečovat správu jmění sami, někdy to ani není vhodné, pokud majetkový soubor je rozmanitý a rozsáhlý. Zvláště pokud rodiče na správu jmění nestačí (např. svými znalostmi a zkušenostmi), je možné:

  1. uzavřít smlouvu s osobu s odbornými znalostmi (blíže komentář k § 894),
  2. nechat jmenovat opatrovníka pro správu jmění dítěte (blíže komentář k 948).

V případě, že je jmenován opatrovník pro správu jmění dítěte, dojde tím k omezení rodičovské odpovědnosti (pokud již nezanikla, nebyla pozastavena či omezena z jiných důvodů – např. § 901). Naopak pokud rodiče uzavřou smlouvu o zastoupení osobou s odbornými znalostmi, popřípadě i jinou vhodnou osobou, zůstává rodičovská odpovědnost nedotčena.

Ingerence soudu do správy jmění dítěte

Pokud se rodiče nedohodnou