Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1007 Garance

1.12.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.2.2.8.2
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 1007

Mgr. et Mgr. Radana Burešová

[Žaloba na uchování držby]

Pokud byl držitel (lhostejno zda poctivý, řádný a pravý či nikoliv) z držby protiprávně vypuzen, např. proto, že se mu nepodařilo se znovu zmocnit držby svépomocí podle § 1006, může se ve lhůtách stanovených § 1008 domáhat, aby se vypuditel (ten, kdo mu držbu odňal) zdržel dalšího vypuzení a obnovil původní stav, tj. jde-li o věc, aby tuto věc vrátil. Ačkoliv je obecně pozbytí panství nad věcí/právem důvodem zániku držby, držba nezanikne, byla-li řádně a včas podána žaloba podle § 1007 (§ 1009).

Není-li žaloba podána v šestitýdenní subjektivní a roční objektivní lhůtě podle § 1008, nemůže již být úspěšná, neboť se jedná o lhůty prekluzivní.

Žalobce musí soudu tvrdit a prokázat, že (1) je resp. byl držitelem, a že (2) z držby byl protiprávně vypuzen žalovaným.

Žalovaný na svou obranu může namítnout (a pak musí prokázat), že proti němu žalobce získal nepravou držbu nebo že ho sám předtím z držby vypudil. Vzhledem k tomu, že nepravá držba spočívá v tom, že se někdo vetřel v držbu svémocně, potajmu nebo lstí, anebo že někdo usiluje proměnit v trvalé právo to, co mu bylo povoleno jen výprosou (§ 993), je námitka žalovaného fakticky vždy založena na tom, že on sám byl žalobcem z držby vypuzen. Aby žalovaný mohl s touto námitkou uspět a dosáhnout tak zamítnutí žaloby, musí ji proti žalobci resp. soudu rovněž uplatnit ve shora uvedených prekluzivních lhůtách, jinak k ní soud nemůže přihlédnout (§ 1008 odst. 2).

Vzhledem