Input:

18/1987 Sb., Vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu, kterou se stanoví požadavky na ochranu před výbuchy hořlavých plynů a par, platné do 31.8.2004 Archiv

č. 18/1987 Sb., Vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu, kterou se stanoví požadavky na ochranu před výbuchy hořlavých plynů a par, platné do 31.8.2004
VYHLÁŠKA
Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu
ze dne 3. ledna 1987,
kterou se stanoví požadavky na ochranu před výbuchy hořlavých plynů a par
Český úřad bezpečnosti práce podle § 5 odst. 1 písm. d) zákona č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, a Český báňský úřad podle § 57 odst. 1 písm. d) zákona č. 41/1957 Sb., o využití nerostného bohatství (horní zákona), a podle § 10 písm. s) zákona České národní rady č. 24/1972 Sb., o organizaci a rozšíření dozoru státní báňské správy, stanoví v dohodě s Českou odborovou radou a příslušnými ústředními orgány:
§ 1
Úvodní ustanovení
(1)  Vyhláška stanoví povinnosti organizacím podléhajícím dozoru orgánů státního odborného dozoru nad bezpečností práce a dozoru orgánů státní báňské správy1) při provozu zařízení s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů a par.
(2)  Vyhláška se nevztahuje na2)
a)  zařízení pro rozvod a spotřebu plynů spalováním,
b)  zařízení pro spotřebu kapalných paliv spalováním,
c)  nádoby pro dopravu plynů a kapalin,
d)  tlakové stanice plynů,
e)  hlubinné těžební a průzkumné doly a k nim příslušející podzemní důlní díla,
f)  podzemní zásobníky plynů a kapalin v přírodních horninových strukturách.
§ 2
Výklad pojmů
Pro účely této vyhlášky se považuje za
a)  zařízení s nebezpečím výbuchu (dále jen „zařízení”) takové zařízení, ve kterém se vyskytují hořlavé plyny nebo páry, které mohou vytvořit výbušnou směs,
b)  prostory s nebezpečím výbuchu (dále jen „prostory”) takové prostory, ve kterých jsou umístěna zařízení, anebo prostory, ve kterých se může vytvořit výbušná směs,3)
c)  práce takové práce na zařízeních nebo v prostorách, při kterých se používají nástroje, nářadí, stroje a přístroje, které mohou způsobit iniciaci výbuchu výbušné směsi, nebo při kterých může dojít ke vzniku výbušné směsi,
d)  výbušnou směs taková směs hořlavých plynů nebo par se vzduchem (nebo jiným okysličovadlem), že po iniciaci nastane výbuch, anebo takový plyn, který je schopný rozkládat se výbuchem.
§ 3
Zásady ochrany před výbuchy
(1)  Organizace jsou povinny činit taková preventivní opatření, aby při provozu zařízení a při práce na nich nevznikla výbušná směs. nelze-li zabránit vzniku výbušné směsi, musí se předem učinit opatření k zábraně iniciace výbuchu.4)
(2)  Jestliže před opatření provedená podle odstavce 1 nelze zabránit vzniku nebezpečí výbuchu, musí se podle míry ohrožení provést opatření ke snížení jeho nepříznivých účinků (např. odsun použití protivýbuchových zařízení).
Požadavky na provedení, umístění a provoz zařízení
§ 4
(1)  Zařízení se musí chránit před nežádoucími účinky statické atmosférické elektřiny a bludných elektrických proudů.5)
(2)  Zařízení se musí zabezpečit tak, aby způsob nebo účinky jejich provozu (např. teplota, tlak) nemohly způsobit výbuch.
(3)  Zařízení, ve kterých je během provozu výbušná směs a není zabráněno vzniku