Input:

72/2004 Sb., Vyhláška, kterou se stanoví požadavky na sestavy pro měření magnetických charakteristik magnetů Garance

č. 72/2004 Sb., Vyhláška, kterou se stanoví požadavky na sestavy pro měření magnetických charakteristik magnetů
VYHLÁŠKA
ze dne 3. února 2004,
kterou se stanoví požadavky na měřicí sestavy pro měření magnetických charakteristik magnetů
Ministerstvo průmyslu a obchodu stanoví podle § 27 zákona č. 505/1990 Sb., o metrologii, ve znění zákona č. 119/2000 Sb. a zákona č. 137/2002 Sb., (dále jen „zákon”) k provedení § 6 odst. 2 a § 9 odst. 1 zákona:
§ 1
Tato vyhláška stanoví požadavky na měřicí sestavy pro měření magnetických charakteristik magnetů (dále jen „měřicí sestava”), postup při schvalování jejich typu a postup při jejich ověřování.
§ 2
Terminologie, požadavky na měřicí sestavy, jakož i postup při schvalování typu měřicích sestav a postup při jejich ověřování jsou stanoveny v příloze.
§ 3
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. března 2004.
 
Ministr:
Ing. Urban v. r.
 
Příloha k vyhlášce č. 72/2004 Sb.
1 TERMINOLOGIE
1.1 Měřicí sestava se používá pro měření magnetických charakteristik magnetů v uzavřeném magnetickém obvodu, to je statické hraniční hysterezní smyčky (celé nebo její části ve II. kvadrantu označované demagnetovací křivka) a jejích význačných bodů. Skládá se z přístrojů a zařízení specifikovaných v bodu 2.1 a 2.2.
1.2 Etalonový vzorek magnetických charakteristik magnetu (dále jen „etalonový vzorek”) příslušející měřicí sestavě je vzorek splňující požadavky této vyhlášky a používaný výhradně k metrologické návaznosti měřicí sestavy.
1.3 Etalonová měřicí sestava je měřicí sestava podle bodu 1.1, která je v držení metrologické instituce, je dlouhodobě sledovaná a prostřednictvím etalonových vzorků mezinárodně porovnaná.
1.4 Měření charakteristik magnetů podle této normy se týká měření závislosti jak magnetické indukce B, tak magnetické polarizace J na intenzitě magnetického pole H. Tyto veličiny spolu souvisí podle rovnice:
 
B = μ 0 H + J ,
(1)
kde
B je magnetická indukce v T,
μ0 je magnetická konstanta 4π.10-7 v H/m,
H je intenzita magnetického pole v A/m,
J je magnetická polarizace v T.
1.5 Remanence Br je hodnotou magnetické indukce nebo magnetické polarizace na demagnetovací křivce pro nulovou hodnotu intenzity magnetického pole.
1.6 Koercivita HcB (koercivita vztažená k magnetické indukci) je hodnota intenzity magnetického pole daná průsečíkem demagnetovací křivky a přímky B = 0.
1.7 Koercivita HcJ (koercivita vztažená k magnetické polarizaci) je hodnota intenzity magnetického pole daná průsečíkem demagnetovací křivky a přímky J= 0.
1.8 Maximální součin (BH)max je maximální hodnota součinu odpovídajících hodnot B a H na demagnetovací křivce.
2 POŽADAVKY NA MĚŘICÍ SESTAVY
2.1 METROLOGICKÉ POŽADAVKY
Měřicí sestava se skládá z částí, které musí splňovat tyto požadavky:
a)  elektromagnet specifikovaný v bodu 2.2,
b)  měřicí cívky navinuté nebo nasunuté na vzorku specifikované v bodu 2.2,
c)  měřidlo magnetické indukce nebo magnetické polarizace integrující napětí indukované v měřicích cívkách. Nejistota měření magnetické indukce nebo nejistota měření magnetické polarizace nesmí být větší než 2%,
d)  měřidlo intenzity magnetického pole (plochá měřicí