Input:

67/2004 Sb., Vyhláška, kterou se stanoví požadavky na kyvadlová kladiva Garance

č. 67/2004 Sb., Vyhláška, kterou se stanoví požadavky na kyvadlová kladiva
VYHLÁŠKA
ze dne 3. února 2004,
kterou se stanoví požadavky na kyvadlová kladiva
Ministerstvo průmyslu a obchodu stanoví podle § 27 zákona č. 505/1990 Sb., o metrologii, ve znění zákona č. 119/2000 Sb. a zákona č. 137/2002 Sb., (dále jen „zákon”) k provedení § 6 odst. 2 a § 9 odst. 1 zákona:
§ 1
Tato vyhláška stanoví požadavky na zkušební kyvadlová kladiva pro zkoušky vrubové a rázové houževnatosti materiálu (dále jen „kyvadlová kladiva”), postup při schvalování jejich typu a postup pro jejich ověřování.
§ 2
Pro účely této vyhlášky se za kyvadlová kladiva považují:
a)  kyvadlová kladiva pro průmyslové účely a
b)  referenční kyvadlová kladiva.
§ 3
Terminologie a požadavky na kyvadlová kladiva, jakož i schvalování jejich typu a jejich ověřování jsou stanoveny v příloze.
§ 4
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. března 2004.
 
Ministr:
Ing. Urban v. r.
 
Příloha k vyhlášce č. 67/2004 Sb.
1. TERMINOLOGIE
1.1. Kyvadlové kladivo pro průmyslové účely je kyvadlové kladivo používané pro průmyslové nebo laboratorní zkoušky kovových materiálů: tyto stroje nesmí být použity pro stanovení referenčních hodnot.
1.2. Referenční kyvadlové kladivo je kyvadlové kladivo používané pro stanovení referenčních hodnot.
1.3. Opěry jsou části stroje tvořící svislou rovinu, která zadržuje zkušební tyč, když je přerážena. Rovina opěr je kolmá k rovině podpěr.
1.4. Podpěry jsou části stroje tvořící vodorovnou rovinu, na které leží zkušební tyč, než je kyvadlem přeražena. Rovina podpěr je kolmá k rovině opěr.
1.5. Břit je část kyvadla, která je v dotyku se zkušební tyčí.
1.6. Střed břitu je bod na nárazové hraně břitu kyvadla, který se dostane do vodorovné roviny v polovině zkušební tyče, když je kyvadlo spuštěno.
1.7. Střed nárazu je bod na tělese, kde je při dopadu stejný účinek nárazu, jako když je celková hmota tělesa soustředěna v tomto bodě.
1.8. Jmenovitá počáteční potenciální energie (dále jen „jmenovitá energie”) AN je energie daná konstrukcí kyvadlového kladiva.
1.9. Skutečná počáteční potenciální energie (dále jen „potenciální energie”) Ap je hodnota počáteční potenciální energie stanovená při přímém ověřování.
1.10. Indikovaná spotřebovaná energie (dále jen „indikovaná energie”) As je hodnota energie indikovaná ukazovatelem nebo čtená na indikačním zařízení kyvadlového kladiva.
1.11. Skutečná spotřebovaná energie (dále jen „spotřebovaná energie”) Av je celková energie potřebná k přeražení zkušební tyče, je-li zkoušena kyvadlovým kladivem. Je rovna rozdílu potenciální energie kyvadla v počáteční a koncové poloze prvního kyvu, během kterého je zkušební tyč přeražena.
1.12. Referenční zkušební tyč je tyč pro zkoušku rázem v ohybu používaná k ověření kyvadlového kladiva porovnáním energie spotřebované strojem s referenční hodnotou danou referenčními zkušebními tyčemi.
1.13. Referenční hodnota je hodnota spotřebované energie daná referenční zkušební tyčí a určená zkouškou na referenčním kyvadlovém kladivu.
1.14. Geometrie referenční zkušební tyče
Referenční zkušební tyč, která je umístěna na podpěrách ve zkušební poloze:
a)  výška: vzdálenost mezi