Input:

5/1994 Sb., Vyhláška Českého báňského úřadu, kterou se stanoví způsob odběru a rozboru vzorků inertního a uhelného prachu a směsi inertního a uhelného prachu v uhelných dolech Garance

č. 5/1994 Sb., Vyhláška Českého báňského úřadu, kterou se stanoví způsob odběru a rozboru vzorků inertního a uhelného prachu a směsi inertního a uhelného prachu v uhelných dolech
VYHLÁŠKA
Českého báňského úřadu
ze dne 6. prosince 1993,
kterou se stanoví způsob odběru a rozboru vzorků inertního a uhelného prachu a směsi inertního a uhelného prachu v uhelných dolech
Český báňský úřad stanoví podle § 6 odst. 6 písm. a) zákona České národní rady č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění zákona České národní rady č. 425/1991 Sb., zákona České národní rady č. 542/1991 Sb. a zákona č. 169/1993 Sb.:
ČÁST PRVNÍ
ÚVODNÍ USTANOVENÍ
§ 1
Rozsah platnosti
Tato vyhláška stanoví podmínky pro odběry vzorků inertního a uhelného prachu a směsi inertního a uhelného prachu (dále jen „prachová směs”) a jejich rozbory v uhelných dolech.
§ 2
Výklad pojmů
(1)  Inertní prach je vápencový nebo jiný prach určený ke zneškodňování usazeného uhelného prachu v dole.
(2)  Poprašování je rozprášení inertního prachu v důlním díle za účelem inertizace usazeného uhelného prachu.
(3)  Inertizace uhelného prachu je zamezení schopnosti uhelného prachu usazeného v důlním díle vybuchovat a přenášet výbuch při rozvíření a zapálení.
ČÁST DRUHÁ
INERTNÍ PRACH
§ 3
Odběr vzorků inertního prachu
(1)  Odběr vzorků inertního prachu provádí výrobce pro stanovení jeho vlastností.1)
(2)  Při všech způsobech odběru vzorků se musí postupovat tak, aby souhrn dílčích vzorků představoval průměr všech ukazatelů jakosti výrobků.
(3)  Pro technologické zkoušky a chemický rozbor musí mít vzorek nejméně 3 kg hmotnosti.
(4)  Údaje o odběru vzorků a o výsledcích zkoušek a rozborů musí být dokumentovány u výrobce spolu s osvědčením o jakosti výrobku.
(5)  Odběratel provádí zkoušky v případě, že má pochybnosti o vlastnostech dodávaného inertního prachu.
§ 4
Rozbor vzorků inertního prachu
(1)  Rozbor inertního prachu musí být prováděn podle metodiky1) schválené Českým báňským úřadem.
(2)  Rozborem inertního prachu se stanoví
a)  granulometrické složení,
b)  hygroskopičnost,
c)  rozvířitelnost,
d)  volný oxid křemičitý, přítomnost fibroplastických a toxických látek a obsah hořlavých součástí.
ČÁST TŘETÍ
UHELNÝ PRACH
§ 5
Odběr vzorků uhelného prachu
(1)  Pro stanovení intenzity usazování uhelného prachu musí organizace2) provádět odběr vzorků za místem zdroje jeho vzniku po směru proudění větrů.
(2)  Vzorky se odebírají z vodorovných polic nebo pomocí vzorkovnic. Police a vzorkovnice se umísťují podél stěn důlního díla v dolní třetině průřezu. Police sestávají ze dvou až čtyř rovných a na povrchu hladkých desek.
(3)  Vzorkovnicemi mohou být igelitové sáčky zavěšené do rámečků s předem určenou hmotností a se standardní plochou otvoru. Po ukončení měření se vzorkovnice uzavřou a určí se jejich hmotnost s přesností na 0,1 g.
(4)  Na policích usazený uhelný prach se smete vlasovým štětcem do vzorkovnice a vážením se zjistí jeho hmotnost s přesností na 0,1 g. Dobu měření je nutno stanovit tak, aby hmotnost odebraného vzorku nebyla