Input:

299/1992 Sb., Zákon České národní rady o státní podpoře malého a středního podnikání Garance

č. 299/1992 Sb., Zákon České národní rady o státní podpoře malého a středního podnikání
ZÁKON
České národní rady
ze dne 28. dubna 1992
o státní podpoře malého a středního podnikání
Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:
ČÁST PRVNÍ
Základní ustanovení
§ 1
(1)  Účelem tohoto zákona je usnadňovat zakládání a upevňovat ekonomické postavení malých a středních podniků (dále jen „podniky”), které podnikají a mají sídlo n území České republiky. Takovými podniky se pro účely tohoto zákona rozumí podniky s nejvýše 500 zaměstnanci.
(2)  Tento zákon se nevztahuje na podniky zemědělské a lesnické prvovýroby.
§ 2
(1)  K provádění tohoto zákona přijímají ústřední orgány státní správy České republiky podpůrná opatření, zejména zajišťují finanční prostředky z rozpočtu České republiky a zakládají instituce k podpoře podnikání (dále jen „instituce”). Založení instituce schvaluje vláda České republiky.
(2)  Podpůrná opatření podle tohoto zákona posilují výkonnost a konkurenceschopnost podniků a vyrovnávají tak jejich nevýhody plynoucí z malé ekonomické síly, usnadňují podnikům přizpůsobení hospodářským a technologickým změnám a vedou podniky ke svépomoci.
ČÁST DRUHÁ
Zásady podpory
§ 3
Finanční podpora ze státního rozpočtu České republiky1) (dále jen „podpora”) se poskytuje podnikatelům2) z prostředků vyčleněných v rámci rozpočtových kapitol ústředních orgánů státní správy České republiky nebo z dotací k tomu účelu založených institucí.
§ 4
(1)  Vláda České republiky stanoví zásady a podmínky pro poskytování podpory podnikatelům schválením programů financí podpory podnikatelských záměrů (dále jen „programy podpory”).
(2)  Programy podpory musí obsahovat zejména:
a)  předmět a účel podpory,
b)  vymezení příjemců podpory,
c)  ústřední orgán státní správy České republiky nebo instituci vyhlašující program,
d)  orgán rozhodující o poskytnutí podpory a způsob rozhodnutí o poskytnutí podpory,
e)  druhy podpor a podmínky jejich získání,
f)  sankce za nedodržení podmínek, za nichž byla podpora poskytnuta,
g)  vymezení výše jednotlivých druhů podpor pro jeden podnikatelský záměr,
h)  náležitosti žádosti o poskytnutí podpory a způsob jejího předložení,
i)  dobu trvání programu.
§ 5
(1)  Zveřejnění programů, posuzování a výběr žádostí podnikatelů o podporu provádějí pověřené instituce, případně ústřední orgány státní správy České republiky. Program podpory se zveřejňuje v Obchodním věstníku.3)
(2)  Žádosti o poskytnutí podpory se předkládají pověřeným institucím nebo ústředním orgánům státní správy České republiky.
(3)  Podpora se poskytuje na základě smlouvy mezi žadatelem a pověřenou institucí nebo ústředním orgánem státní správy České republiky. Tato smlouva musí stanovit především účel, výši a podmínky podpory, lhůtu jejího čerpání a sankce za neplnění smlouvy.
(4)  Kontrolu využití rozpočtových prostředků v souladu s vládou schválenými programy podpory a uzavřenými smlouvami podle odstavce 3 provádí příslušný kontrolní ústřední orgán státní správy České republiky.
ČÁST TŘETÍ
Druhy podpory
§ 6
Opatření ke kapitálovému posílení podniků
K založení nových podniků nebo k podpoře činnosti stávajících podniků,