Input:

290/2005 Sb., Zákon o změně zákonů v souvislosti s přijetím zákona o Vojenském zpravodajství Garance

č. 290/2005 Sb., Zákon o změně zákonů v souvislosti s přijetím zákona o Vojenském zpravodajství
ZÁKON
ze dne 16. června 2005
o změně zákonů v souvislosti s přijetím zákona o Vojenském zpravodajství
Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:
ČÁST PRVNÍ
Změna zákona o zpravodajských službách České republiky
Čl. I
Zákon č. 153/1994 Sb., o zpravodajských službách České republiky, ve znění zákona č. 118/1995 Sb., zákona č. 362/2003 Sb. a zákona č. 53/2004 Sb., se mění takto:
1. V § 1 odstavec 2 včetně poznámky pod čarou č. 1 zní:
„(2)  Používání specifických prostředků získávání informací a vedení evidencí obsahujících údaje o osobách Bezpečnostní informační službou a Vojenským zpravodajstvím, jakož i postavení příslušníků zpravodajských služeb a jejich služební poměry upravují zvláštní zákony1.


1 Zákon č. 154/1994 Sb., o Bezpečnostní informační službě, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 289/2005 Sb., o Vojenském zpravodajství.
Zákon č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů.”.
2. V § 3 písmeno c) včetně poznámky pod čarou č. 2 zní:
„c)  Vojenské zpravodajství jako součást Ministerstva obrany2.


2 § 16 odst. 2 písm. e) zákona č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky, ve znění zákona č. 290/2005 Sb.”.
3. V § 4 odstavec 4 zní:
„(4)  Ředitele Vojenského zpravodajství jmenuje, po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu příslušném ve věcech bezpečnosti, ministr obrany se souhlasem vlády. Z výkonu své funkce je ředitel Vojenského zpravodajství odpovědný ministru obrany, který ho též se souhlasem vlády odvolává.”.
4. V § 5 odst. 3 písmeno a) zní:
„a)  mající původ v zahraničí, důležité pro obranu a bezpečnost České republiky,”.
5. V § 5 odst. 3 písm. d) se před slovo „činnostech” vkládají slova „záměrech a” a slova „státní a služební tajemství” se nahrazují slovy „utajované skutečnosti”.
6. § 17 a 18 včetně nadpisu znějí:
„Zvláštní ustanovení o Úřadu pro zahraniční styky a informace
§ 17
Příslušník Úřadu pro zahraniční styky a informace prokazuje svoji příslušnost k Úřadu pro zahraniční styky a informace služebním průkazem s evidenčním číslem a ústním prohlášením „Úřad pro zahraniční styky a informace”.
§ 18
(1)  Úřad pro zahraniční styky a informace může pro ochranu činností, které koná na území České republiky, a jestliže je to nezbytné pro plnění úkolů v jeho působnosti, používat sledování osob a věcí, krycí doklady, nástrahovou a zabezpečovací techniku a využívat osob jednajících v jeho prospěch, které musí být starší 18 let.
(2)  Krycími doklady se pro účely tohoto zákona rozumějí listiny a předměty sloužící k utajení skutečné totožnosti osoby. Krycím dokladem nesmí být průkaz prezidenta republiky, poslance nebo senátora Parlamentu, člena vlády, člena Nejvyššího kontrolního úřadu anebo guvernéra České národní banky a služební průkaz státního zástupce nebo soudce, diplomatický pas nebo doklad dosud žijící osoby.
(3)  Úřadu pro zahraniční styky a informace vydává krycí doklady Ministerstvo vnitra.”.
7. § 19 zní:
„§ 19
(1)  Úřad pro zahraniční styky a