Input:

288/1997 Sb., Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Smlouvy mezi Českou republikou a Polskou republikou o vzájemné pomoci v celních otázkách Garance

č. 288/1997 Sb., Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Smlouvy mezi Českou republikou a Polskou republikou o vzájemné pomoci v celních otázkách
SDĚLENÍ
Ministerstva zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí sděluje, že dne 15. května 1996 byla ve Varšavě podepsána Smlouva mezi Českou republikou a Polskou republikou o vzájemné pomoci v celních otázkách.
Se Smlouvou vyslovil souhlas Parlament České republiky a prezident republiky ji ratifikoval. Ratifikační listiny byly vyměněny v Praze dne 20. října 1997.
Smlouva na základě svého článku 16 odst. 2 vstoupila v platnost dnem 20. listopadu 1997. Tímto dnem pozbyla platnosti ve vztazích mezi Českou republikou a Polskou republikou Dohoda mezi vládou Československé republiky a vládou Polské lidové republiky o spolupráci a vzájemné pomoci v oboru celnictví ze dne 25. listopadu 1958, vyhlášená pod č. 26/1959 Sb.
České znění Smlouvy se vyhlašuje současně.
SMLOUVA
mez Českou republikou a Polskou republikou o vzájemné pomoci v celních otázkách
Česká republika a Polská republika, dále jen „smluvní strany”,
ve snaze rozvíjet spolupráci v oblasti celnictví a uznávajíce význam vzájemné pomoci celních orgánů,
majíce na zřeteli rozvoj cestovního styku a výměny zboží mezi smluvními stranami,
konstatujíce, že porušování celních předpisů škodí ekonomickým, finančním, celospolečenským a obchodním zájmům smluvních stran,
berouce v úvahu význam zajištění řádného vyměřování a vybírání cla, daní a jiných poplatků z dováženého a vyváženého zboží, jakož i správného uplatňování ustanovení týkajících se zákazů, omezení a kontroly,
přesvědčeny, že prevence porušování celních předpisů bude účinnější díky spolupráci mezi jejich celními správami,
majíce na zřeteli Doporučení Rady pro celní spolupráci ze dne 5. prosince 1953 týkající se vzájemné správní pomoci,
se dohodly takto:
DEFINICE
Článek 1
Pro účely této smlouvy
1.  „Celní předpisy” znamenají právní předpisy upravující dovoz zboží ze zahraničí, vývoz zboží do zahraničí a tranzit zboží, podléhajícího clům, daním nebo jiným poplatkům, a nebo zboží, které je předmětem zákazů, omezení a jiných omezujících ustanovení, týkajících se přepravy zboží přes hranice.
2.  „Porušení celních předpisů” znamená jak porušení celních předpisů, tak i pokusy o jejich porušení.
3.  „Celní orgány” znamenají v České republice Ministerstvo financí - Generální ředitelství cel a v Polské republice předsedu Hlavního celního úřadu.
4.  „Dožadující celní orgán” znamená celní orgán, který podává žádost o poskytnutí pomoci v celních otázkách.
5.  „Dožádaný celní orgán” znamená celní orgán, který je požádán o poskytnutí pomoci v celních otázkách.
6.  „Celní dluh” znamená všechna cla, daně a jiné poplatky vyměřované a vybírané podle celních předpisů.
7.  „Osoba” znamená jak osobu fyzickou, tak právnickou a v Polské republice také organizační jednotky, které nemají právní subjektivitu a zabývají se výměnou zboží se zahraničím na vlastní účet a vlastním jménem.
8.  „Omamné a psychotropní látky” znamenají prostředky a látky uvedené v Úmluvě OSN proti nedovolenému