Input:

275/1992 Sb., Vyhláška federálního ministerstva kontroly o odborné způsobilosti pracovníků pověřených prováděním kontrolní činnosti a podmínkách jejího ověřování Garance

č. 275/1992 Sb., Vyhláška federálního ministerstva kontroly o odborné způsobilosti pracovníků pověřených prováděním kontrolní činnosti a podmínkách jejího ověřování
VYHLÁŠKA
federálního ministerstva kontroly
ze dne 11. května 1992
o odborné způsobilosti pracovníků pověřených prováděním kontrolní činnosti a podmínkách jejího ověřování
Federální ministerstvo kontroly stanoví podle § 3 odst. 3 zákona č. 405/1991 Sb., o kontrole v České a Slovenské Federativní Republice (dále jen „zákon”):
§ 1
Úvodní ustanovení
(1)  Tato vyhláška upravuje základní obsah a podmínky ověřování odborné způsobilosti pracovníků orgánů státní správy České a Slovenské Federativní Republiky pověřených prováděním kontrolní činnosti podle § 3 odst. 1 zákona (dále jen „pracovníci”).
(2)  Vyhláška se nevztahuje na provádění vnitřní kontroly.1)
(3)  Ustanoveními této vyhlášky nejsou dotčeny požadavky na odbornou kvalifikaci pracovníků pro zastávání funkcí v orgánech státní správy České a Slovenské Federativní Republiky stanovené zvláštními předpisy.
§ 2
Odborná způsobilost
(1)  Odbornou způsobilostí pracovníků se rozumí souhrn teoretických znalostí a schopnost jejich praktického používání, které jsou nezbytné k řádnému výkonu kontrolního zjišťování, ukládání opatření navazujících na kontrolní zjištění, jakož i k ochraně práv kontrolovaných osob.
(2)  Teoretickými znalostmi se rozumějí znalosti obecné právní úpravy kontroly včetně činností navazujících na kontrolní zjišťování a postupů při kontrole (dále jen „obecné odborné znalosti”) a znalostí právní úpravy a postupů v příslušném oboru kontrolní činnosti (dále jen „zvláštní odborné znalosti”)
(3)  Obecné odborné znalosti představují:
a)  znalost základních pravidel kontrolní činnosti (kontrolního řádu), 2)
b)  znalost právní úpravy správního řízení.3)
(4)  Zvláštní odborné znalosti představují:
a)  znalost pravidel kontrolní činnosti v příslušném oboru,
b)  znalost metodiky a technik kontroly v příslušném oboru,
c)  znalost problematiky, která je předmětem kontroly v příslušném oboru, a znalost její právní úpravy.
(5)  Schopností praktického používání teoretických znalostí se rozumí schopnost tyto znalosti při provádění kontroly v příslušném oboru kontrolní činnosti samostatně uplatňovat.
§ 3
Způsob ověřování způsobilosti
(1)  Ověřování obecných odborných znalostí a schopností jejich praktického používání provádí příslušný ústřední orgán státní správy České a Slovenské Federativní Republiky, do jehož působnosti kontrolní orgán patří (dále jen „příslušný ústřední orgán”), nebo na základě jeho požadavku federální ministerstvo kontroly (dále jen „ministerstvo”). Úspěšný výsledek tohoto ověření je předpokladem pro ověření zvláštních odborných znalostí.
(2)  Ověřování zvláštních odborných znalostí a schopností jejich praktického používání provádí příslušný ústřední orgán.
(3)  Ověřování odborné způsobilosti provádí formou písemné a ústní zkoušky zkušební komise zřízená příslušným ústředním orgánem nebo ministerstvem.
(4)  Na základě ověření znalostí podle odstavců 1 a 2 zkouškou osvědčí příslušný