Input:

268/1997 Sb., Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Pravidel Rozhodčí komise celní unie mezi Českou republikou a Slovenskou republikou Garance

č. 268/1997 Sb., Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Pravidel Rozhodčí komise celní unie mezi Českou republikou a Slovenskou republikou
SDĚLENÍ
Ministerstva zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí sděluje, že dne 25. listopadu 1996 byla v Praze podepsána Pravidla Rozhodčí komise celní unie mezi Českou republikou a Slovenskou republikou.
S Pravidly Rozhodčí komise celní unie vyslovil souhlas Parlament České republiky a prezident republiky je ratifikoval.
Pravidla na základě svého článku 11 odst. 4 vstoupila v platnost dnem 8. srpna 1997.
České znění Pravidel se vyhlašuje současně.
PRAVIDLA
Rozhodčí komise celní unie mezi Českou republikou a Slovenskou republikou
Česká republika a Slovenská republika, na základě ustanovení článku 36 odst. 4 Smlouvy o vytvoření celní unie mezi Českou republikou a Slovenskou republikou, podepsané dne 29. října 1992, se dohodly takto:
Článek 1
1. Pravidla Rozhodčí komise celní unie mezi Českou republikou a Slovenskou republikou (dále jen „pravidla”) se použijí pro řešení sporů vyplývajících ze Smlouvy o vytvoření celní unie mezi Českou republikou a Slovenskou republikou (dále jen „Smlouva”), zejména pro určení, zda a jak Smluvní strana porušila tuto Smlouvu.
2. Tato pravidla se vztahují zejména na rozhodování otázek týkajících se obchodní a celní politiky Smluvních stran, zajištění volného pohybu zboží a služeb mezi Smluvními stranami, včetně principu nediskriminace a přijetí a provádění právních norem v oblastech, na něž se Smlouva vztahuje.
Článek 2
Rozhodčí komise celní unie
1. Spory vyplývající ze Smlouvy řeší Rozhodčí komise celní unie (dále jen „Rozhodčí komise”), která se tvoří pro každý jednotlivý případ a je tříčlenná.
2. Rozhodcem může být fyzická osoba způsobilá ke jmenování do této funkce po odborné stránce, zejména se zaměřením na znalosti mezinárodního práva a obchodní politiky.
3. Rozhodce je při výkonu své funkce nezávislý a nemá postavení zástupce některé Smluvní strany. Rozhodce je vázán mlčenlivostí o všech skutečnostech, s nimiž se seznámí v průběhu rozhodčího řízení. Mlčenlivosti může být zbaven, rozhodne-li tak Rada celní unie (dále jen „Rada”).
4. Vláda každé Smluvní strany jmenuje jednoho rozhodce. Rozhodce je jmenován v návrhu na zahájení rozhodčího řízení nebo do 30 dnů ode dne doručení návrhu na zahájení rozhodčího řízení a jeho jméno a adresa jsou zaslány druhé Smluvní straně a Stálému sekretariátu Rady celní unie (dále jen „Sekretariát”).
5. Sekretariát do 15 dnů od jmenování obou rozhodců svolá jejich setkání za účelem dohodnout se na třetím rozhodci. Třetí rozhodce musí být dohodnut nejpozději do 40 dnů od tohoto setkání. Den ustavení třetího rozhodce je dnem ustavení Rozhodčí komise.
6. Třetí rozhodce, na kterém se dohodnou rozhodci jmenovaní vládami Smluvních stran, je předsedou Rozhodčí komise.
7. Bezodkladně po ustavení Rozhodčí komise jí předá Sekretariát veškeré podklady, které v souvislosti s případem obdržel.
Článek 3
1. Pokud se rozhodci nedohodnou ve stanovené lhůtě na třetím rozhodci, požádá Sekretariát bezodkladně po uplynutí této