Input:

25/2005 Sb., Nařízení vlády, ktrerým se vymezuje Ptačí oblast Poodří Garance

č. 25/2005 Sb., Nařízení vlády, ktrerým se vymezuje Ptačí oblast Poodří
NAŘÍZENÍ VLÁDY
ze dne 15. prosince 2004,
kterým se vymezuje Ptačí oblast Poodří
Vláda nařizuje podle § 45e odst. 1 a 2 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění zákona č. 218/2004 Sb.:
§ 1
Předmět úpravy
(1)  Zřizuje se Ptačí oblast Poodří (dále jen „ptačí oblast”).
(2)  Předmětem ochrany ptačí oblasti jsou populace bukače velkého (Botaurus stellaris), motáka pochopa (Circus aeruginosus), ledňáčka říčního (Alcedo atthis) a kopřivky obecné (Anas strepera) a jejich biotopy.
(3)  Cílem ochrany ptačí oblasti je zachování a obnova ekosystémů významných pro druhy ptáků podle odstavce 2 v jejich přirozeném areálu rozšíření a zajištění podmínek pro zachování populací těchto druhů ve stavu příznivém z hlediska ochrany.
§ 2
Vymezení ptačí oblasti
(1)  Ptačí oblast se rozkládá na území Moravskoslezského kraje, v katastrálních územích Albrechtičky, Bartošovice, Bernartice nad Odrou, Butovice, Hladké Životice, Hukovice, Jeseník nad Odrou, Jistebník, Košatka nad Odrou, Kunín, Mankovice, Nová Horka, Petřvaldík, Polanka nad Odrou, Proskovice, Pustějov, Stará Bělá, Stará Ves nad Ondřejnicí, Studénka nad Odrou, Suchdol nad Odrou, Svinov, Šenov u Nového Jičína, Vražné u Oder, Výškovice u Ostravy a Zábřeh nad Odrou.
(2)  Územní vymezení a popis hranice ptačí oblasti jsou obsaženy v příloze č. 1 k tomuto nařízení, orientační grafické znázornění ptačí oblasti je obsaženo v příloze č. 2 k tomuto nařízení.
(3)  Mapové podklady v měřítku 1 : 50 000, v nichž je zakresleno území ptačí oblasti, jsou uloženy v ústředním seznamu ochrany přírody1) a v elektronické podobě na Ministerstvu životního prostředí, Správě Chráněné krajinné oblasti Poodří, Krajském úřadu Moravskoslezského kraje a obecních úřadech obcí s rozšířenou působností, v jejichž správním obvodu se ptačí oblast nachází.
§ 3
Ochranné podmínky pro ptačí oblast
(1)  Jen s předchozím souhlasem příslušného orgánu ochrany přírody2) lze v ptačí oblasti mimo současně zastavěné a zastavitelné3) území obcí
a)  provádět činnosti vyvolávající změnu výše ustálené hladiny povrchové a podzemní vody, která by mohla způsobit změnu biotopu druhu, pro který je ptačí oblast zřízena,
b)  měnit druh pozemků a způsoby jejich využití4) ,
c)  vstupovat do litorálních porostů rybníků v době od 1. dubna do 31. července, kromě vlastníků a nájemců pozemků a uživatelů honitby za účelem péče o vypuštěné kachny,
d)  měnit výši vodní hladiny v době od 1. dubna do 31. července o více než 20 cm v časovém úseku kratším než 14 dní na rybnících Velký Okluk, Kotvice a Horní Bartošovický,
e)  při obhospodařování rybníků používat hnojiva a biocidy,
f)  odstraňovat litorální porosty,
g)  vytyčovat nové turistické a cyklistické trasy5) ,
h)  provádět činnosti vykonávané správci toků při zásazích do břehů a břehových porostů, s výjimkou zásahů v havarijní situaci, kdy bezprostředně hrozí škody na majetku nebo je bezprostředně ohrožena bezpečnost a zdraví osob.
(2)  Předchozí souhlas příslušného orgánu ochrany přírody není třeba
a)  k činnostem podle odstavce 1 písm. a), jedná-li se o postup v souladu s manipulačními řády