Input:

234/1993 Sb., Sdělení ministerstva zahraničních věcí o sjednání Smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o úpravě režimu a o spolupráci na společných státních hranicích, ve znění účinném k 22.5.1998 Garance

č. 234/1993 Sb., Sdělení ministerstva zahraničních věcí o sjednání Smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o úpravě režimu a o spolupráci na společných státních hranicích, ve znění účinném k 22.5.1998
SDĚLENÍ
ministerstva zahraničních věcí
Ve znění:
Předpis č.
K datu
Poznámka
205/1998 Sb.
(k 22.5.1998)
mění (vkládá novou hlavu Va, v článku 19 odst. 1 doplňuje o písmena k) a l))
Ministerstvo zahraničních věcí sděluje, že dne 29. října 1992 byla v Praze podepsána Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o úpravě režimu a o spolupráci na společných státních hranicích.
Se Smlouvou vyslovila souhlas Česká národní rada a předseda vlády České republiky ji v zastoupení prezidenta republiky ratifikoval.
Smlouva na základě svého článku 23 byla prozatímně prováděna od 1. ledna 1993 a vstoupila v platnost dnem 3. května 1993.
České znění Smlouvy se vyhlašuje současně.
SMLOUVA
mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o úpravě režimu a o spolupráci na společných státních hranicích
Česká republika a Slovenská republika
vedeny přáním upravit spolupráci v oblasti ochrany státních hranic, kontroly hraničního provozu a pořádku na státních hranicích a vzájemně si poskytovat pomoc v těchto oblastech s cílem zabránit porušování pořádku na společných státních hranicích, jakož i škodám, které by mohly vzniknout působením z výsostného území jedné smluvní strany na výsostné území druhé smluvní strany,
berouce v úvahu Ženevskou úmluvu o uprchlících z 28. července 1951,
se dohodly na tomto:
HLAVA I
Jmenování hlavních hraničních zmocněnců a hraničních zmocněnců
Článek 1
(1)  Příslušné orgány smluvních stran jmenují k plnění úkolů vyplývajících z této smlouvy hlavní hraniční zmocněnce, hraniční zmocněnce, případně jejich zástupce.
(2)  Osoby uvedené v odstavci 1 mohou přizvat k plnění úkolů vyplývajících z této smlouvy potřebný počet pomocníků a expertů.
(3)  Zástupci hlavního hraničního zmocněnce a zástupci hraničních zmocněnců mají stejná práva a povinnosti jako zmocněnci, které zastupují.
(4)  Pomocníkům a expertům vydává podle potřeby hlavní hraniční zmocněnec nebo hraniční zmocněnci písemné pověření, ve kterém stanoví jejich práva a povinnosti.
Článek 2
(1)  Hlavní hraniční zmocněnci a jejich zástupci, hraniční zmocněnci a jejich zástupci jsou vybaveni průkazem v jazyce českém nebo slovenském.
(2)  Hlavní hraniční zmocněnci si vymění vzory průkazů uvedených v odstavci 1.
HLAVA II
Úkoly hlavních hraničních zmocněnců a hraničních zmocněnců
Článek 3
(1)  Hlavní hraniční zmocněnci zajišťují plnění úkolů vyplývajících z této smlouvy, zejména
a)  hodnotí všeobecnou situaci v oblasti ochrany státních hranic, kontroly hraničního provozu a pořádku na státních hranicích, spolupráce a vzájemného poskytování pomoci a činí opatření k posílení spolupráce v těchto oblastech,
b)  řídí a usměrňují činnost hraničních zmocněnců a jejich spolupráci v oblastech ochrany státních hranic, kontroly hraničního provozu a pořádku na státních hranicích,
c)  schvalují zápisy z řádných pracovních porad hraničních zmocněnců,
d)  rozhodují v případech, kdy nedošlo k dohodě mezi hraničními zmocněnci,
e)  předávají zvlášť závažné,