Input:

168/1971 Sb., Vyhláška ministra zahraničních věcí o Úmluvě o spolupráci v oblasti všeobecně vzdělávacího školství mezi Československou socialistickou republikou a Německou demokratickou republikou Garance

č. 168/1971 Sb., Vyhláška ministra zahraničních věcí o Úmluvě o spolupráci v oblasti všeobecně vzdělávacího školství mezi Československou socialistickou republikou a Německou demokratickou republikou
VYHLÁŠKA
ministra zahraničních věcí
ze dne 24. září 1971
o Úmluvě o spolupráci v oblasti všeobecně vzdělávacího školství mezi Československou socialistickou republikou a Německou demokratickou republikou
Dne 8. dubna 1971 byla v Praze podepsána Úmluva o spolupráci v oblasti všeobecně vzdělávacího školství mezi Československou socialistickou republikou a Německou demokratickou republikou. Podle svého článku 10 vstoupila Úmluva v platnost dnem 8. dubna 1971.
České znění Úmluvy se vyhlašuje současně.
 
První náměstek ministra:
Ing. Kurka v. r.
 
ÚMLUVA
o spolupráci v oblasti všeobecně vzdělávacího školství mezi Československou socialistickou republikou a Německou demokratickou republikou
V souladu s článkem 14 Dohody mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Německé demokratické republiky o vědecké a kulturní spolupráci ze dne 6. října 1964 a s cílem vzájemně rozvíjet na základě proletářského internacionalismu a v zájmu dalšího upevnění vzájemných vztahů bratrskou spolupráci v oblasti všeobecně vzdělávacího školství dohodly se obě smluvní strany takto:
Článek 1
Obě smluvní strany budou podporovat všechna opatření směřující k tomu, aby propagovala mezi pedagogy a školní mládeží význam učení marxismu-leninismu při výstavbě socialismu, rozvoje spolupráce socialistických zemí a revolučního hnutí ve světe a vychovávala je v duchu nerozborného přátelství mezi národy Československé socialistické republiky a Německé demokratické republiky, přátelství k Sovětskému svazu a socialistického internacionalismu.
Článek 2
Obě smluvní strany budou podporovat všechna opatření, která důkladně obeznámí školní mládež, pedagogy a pracovníky všeobecně vzdělávacího školství s revolučními tradicemi československé a německé dělnické třídy, s vedoucí úlohou jejich marxisticko-leninských stran a s úspěchy a úkoly socialistické výstavby v obou zemích a umožní jim proniknout ještě hlouběji do základních problémů marxismu-leninismu.
Obě strany budou usilovat o hlubší vzájemné poznání rozvoje socialistického školství a základních otázek komunistické výchovy mladé generace.
Článek 3
Obě strany budou koordinovat svůj postup na důležitých mezinárodních konferencích a v mezinárodních organizacích v oblasti vzdělání a pedagogických věd. Budou společně čelit všem pokusům o ideologickou diversi imperialistických států proti socialistickým státům v oblasti pedagogiky a školské politiky.
Článek 4
Ministerstva školství České socialistické republiky a Slovenské socialistické republiky a ministerstvo lidového vzdělání Německé demokratické republiky budou prohlubovat spolupráci v těchto oblastech:
-  socialistického vzdělání a výchovy školní mládeže;
-  plánování a řízení všeobecně vzdělávacího školství;
-  prognóz rozvoje vzdělávání a rozvoje školské soustavy;
-  přípravy a doškolování učitelů pro všeobecně