Input:

129/1992 Sb., Vyhláška ministerstva vnitra České republiky o odborných předpokladech pracovníků obecní policie a způsobu jejich ověřování Garance

č. 129/1992 Sb., Vyhláška ministerstva vnitra České republiky o odborných předpokladech pracovníků obecní policie a způsobu jejich ověřování
VYHLÁŠKA
ministerstva vnitra České republiky
ze dne 4. března 1992
o odborných předpokladech pracovníků obecní policie a způsobu jejich ověřování
Ministerstvo vnitra České republiky (dále jen „ministerstvo”) stanoví podle § 4 odst. 7 a § 5 odst. 6 zákona České národní rady č. 553/1991 Sb., o obecní policii (dále jen „zákon”).
§ 1
Odborné předpoklady pracovníků obecní policie
(1)  Odbornými předpoklady pracovníků obecní policie (dále jen „strážník”) k výkonu povinností a oprávnění podle zákona (dále jen „odborné předpoklady”) jsou v rozsahu nezbytném pro plnění úkolů a k výkonu povinností a oprávnění podle zákona znalost
a)  právní úpravy lidských práv a svobod1) ,
b)  zákona,
c)  právní úpravy o obcích a okresních úřadech2) ,
d)  právní úpravy projednávání přestupků3) ,
e)  právní úpravy postavení, úkolů a oprávnění Policie České republiky a vztahů Policie České republiky k orgánům obcí a obecní policii4) ,
f)  trestního zákona, trestního řádu a základů kriminalistiky,
g)  právní úpravy správního řízení5) ,
h)  právní úpravy provozu na pozemních komunikacích6) .
(2)  Odborným předpokladem je též praktické zvládnutí hmatů, chvatů, úderů a kopů sebeobrany, doložené osvědčením okresního ředitelství Policie České republiky.
(3)  Bude-li strážník nosit služební zbraň7) , musí splňovat podmínky podle zvláštních předpisů8) .
§ 2
Ověřování odborných předpokladů
(1)  Ověřování odborných předpokladů uvedených v § 1 odst. 1 se provádí formou písemného trestu a ústní zkoušky (dále jen „zkouška”).
(2)  Před zahájením zkoušky předloží strážník osvědčení podle § 1 odst. 2.
§ 3
Přihláška ke zkoušce
(1)  Ke zkoušce se strážník přihlášce prostřednictvím v Institutu pro místní správu (dále jen „Institut”).
(2)  Termín a místo konání zkoušky stanoví Institut a sdělí je strážníkovi nejméně 30 dní předem; současně zašle strážníkovi okruh zkušebních problémů a seznam studijní literatury.
§ 4
Zkušební komise
(1)  Ověřování, zda strážník splňuje odborné předpoklady, provádí zkušební komise.
(2)  Zkušební komisi zřizuje ministerstvo; jejího předsedu a další členy jmenuje z řad odborníků z oborů činností zahrnutých do odborných předpokladů podle § 1 odst. 1 tak, aby jedním členem komise byl vždy zástupce policejního ředitelství9) .
(3) Zkušební komise jedná a rozhoduje v tříčlenném složení a usnáší se většinou hlasů.
(4)  Práva a povinnosti zkušební komise, jakož i způsob provádění zkoušky upravuje zkušební řád uvedení v příloze, která je součástí této vyhlášky.
§ 5
Neúčast na zkoušce
(1)  Strážníku, který se ke zkoušce nemohl dostavit z důležitého důvodu nebo svou neúčast řádně omluvil, stanoví Institut náhradní termín a místo konání zkoušky a sdělí mu je ve lhůtě stanovené v § 3 odst. 2.
(2)  Strážník, který se ke zkoušce nedostaví bez řádné omluvy nebo bez důležitého důvodu, může konat zkoušku jen na základě přihlášky ke zkoušce.
§ 6
Hodnocení výsledků zkoušky
(1)  Výsledek zkoušky se hodnotí stupněm „vyhověl” nebo