Input:

119/1985 Sb., Zásady vlády Československé socialistické republiky a Ústřední rady odborů pro uzavírání, obsah a kontrolu kolektivních smluv Garance

č. 119/1985 Sb., Zásady vlády Československé socialistické republiky a Ústřední rady odborů pro uzavírání, obsah a kontrolu kolektivních smluv
ZÁSADY
vlády Československé socialistické republiky a Ústřední rady odborů pro uzavírání, obsah a kontrolu kolektivních smluv
Kolektivní smlouvy jsou důležitým politickoekonomickým, sociálním a právním nástrojem a významnou formou účasti pracujících při zabezpečování plánovitého hospodářského a sociálního rozvoje organizací a při ochraně oprávněných zájmů pracujících. Upravují vzájemné vztahy mezi kolektivy pracovníků zastoupených orgány Revolučního odborového hnutí a vedoucími organizací. Vytyčují závazná konkrétní opatření a závazky ke splnění plánovaných úkolů, k uplatňování socialistických zásad v odměňování za práci, ke zlepšování pracovních, zdravotních, sociálních a kulturních podmínek pracujících a k rozvíjení výchovné a vzdělávací činnosti. Přispívají k prohlubování socialistické demokracie, k upevňování právního řádu, uvědomělé pracovní kázně a vzájemných soudružských vztahů v organizacích.
V zájmu jednotného postupu při přípravě, uzavírání a kontrole kolektivních smluv stanoví vláda Československé socialistické republiky a Ústřední rada odborů podle § 20 odst. 6 zákoníku práce tyto zásady:
ČÁST I
UZAVÍRÁNÍ KOLEKTIVNÍCH SMLUV
1. Kolektivní smlouvy se uzavírají ve všech státních hospodářských, rozpočtových, příspěvkových, ostatních socialistických organizacích s výjimkou jednotných zemědělských družstev a výrobních družstev. Ve společenských organizacích a jejich zařízeních lze uzavírat kolektivní smlouvy na základě dohody závodního výboru ROH s vedením organizace.
2. Kolektivní smlouva se uzavírá mezi kolektivem pracovníků a organizací.1) Jménem pracovníků ji uzavírá závodní výbor, podnikový výbor nebo místní výbor, univerzitní odborová rada, celoškolský, celoústavní výbor Revolučního odborového hnutí, popřípadě další příslušný odborový orgán2) (dále jen „závodní výbor”) a jménem organizace její vedoucí. Kolektivní smlouvy organizací (podniků) se uzavírají na období jednoho roku. V případech, kde jsou k tomu podmínky, lze uzavřít kolektivní smlouvu organizace na delší období, zpravidla na pět let; její obsah se ročně zpřesňuje doplňkem ke kolektivní smlouvě.
3. V organizacích vnitřně členěných na závody uzavírá závodní výbor (závodní výbory) jménem pracovníků závodu a vedoucí organizace nebo jím pověřený vedoucí závodu jménem organizace závodní kolektivní smlouvu, která je základním článkem soustavy kolektivních smluv; obsahuje i závazky týkající se samostatných provozů. Ustanovení a závazky kolektivní smlouvy organizace se vztahují na závod a jeho pracovníky, pokud závodní kolektivní smlouva v souladu s těmito zásadami nestanoví něco jiného. Závodní kolektivní smlouvy se uzavírají na období jednoho roku.
4. Ve výrobních hospodářských jednotkách oborových podnicích, koncernech, trustech (dále jen „VHJ”) - uzavírá oborovou kolektivní smlouvu jménem pracovníků VHJ oborový výbor Revolučního odborového hnutí a jménem VHJ její generální ředitel. Ustanovení a závazky odborové kolektivní