Input:

119/1981 Sb., Vyhláška ministerstva zemědělství a výživy České socialistické republiky o agrochemickém zkoušení půd Garance

č. 119/1981 Sb., Vyhláška ministerstva zemědělství a výživy České socialistické republiky o agrochemickém zkoušení půd
VYHLÁŠKA
ministerstva zemědělství a výživy České socialistické republiky
ze dne 12. listopadu 1981
o agrochemickém zkoušení půd
Ministerstvo zemědělství a výživy České socialistické republiky stanoví podle § 39 zákona č. 61/1964 Sb., o rozvoji rostlinné výroby, v dohodě s ministerstvem školství České socialistické republiky:
§ 1
Na obhospodařované zemědělské půdě1) náležející do zemědělského půdního fondu v užívání socialistických organizací hospodařících na půdě (dále jen „zemědělské organizace”) se provádí agrochemické zkoušení půd s výjimkou
a)  obhospodařované zemědělské půdy v užívání bezpečnostních a jiných ozbrojených, vojensky organizovaných sborů,2)
b)  luk a pastvin zařazených do I. a II. stupně intenzity využívání.3)
§ 2
Na orné půdě, vinicích, chmelnicích a v ovocných sadech se agrochemické zkoušení půd provádí v tříletých obdobích, na loukách a pastvinách v šestiletých obdobích.
§ 3
(1)  Agrochemické zkoušení půd se provádí podle tříletých plánů pro území okresu.
(2)  Návrh okresního tříletého plánu sestavuje agrochemický podnik4) oprávněný k provádění laboratorní činnosti ve vymezené oblasti, popřípadě oborový podnik státních statků (dále jen „organizace provádějící laboratorní činnost”) po projednání se zemědělskými organizacemi.
(3)  Okresní tříletý plán agrochemického zkoušení půd schvalují místně příslušná okresní zemědělská správa a Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v Praze (dále jen „ÚKZÚZ”); v okresech, v nichž hospodaří na půdě pouze oborové podniky státních statků, jej schvalují místně příslušná krajská zemědělská správa a ÚKZÚZ.
(4)  Krajský plán sestavuje ÚKZÚZ ze schválených okresních plánů a předkládá jej pro potřeby plánování krajské zemědělské správě.
(5)  Souhrnný plán sestavuje ÚKZÚZ z krajských plánů a předkládá jej pro potřeby plánování ministerstvu zemědělství a výživy České socialistické republiky.
(6)  Krajský plán a souhrnný plán nepodléhají schválení.
§ 4
(1)  Odběr půdních vzorků zabezpečují organizace provádějící laboratorní činnost, které také odpovídají za jeho kvalitu. Zemědělské organizace jsou povinny poskytovat k odběru vzorků bezúplatně potřebný počet pracovníků a dopravních prostředků.
(2)  Úpravu půdních vzorků a jejich přepravu k laboratornímu zpracování zajišťují organizace provádějící laboratorní činnost.
(3)  ÚKZÚZ analyzuje půdní vzorky, metodicky řídí agrochemické zkoušení půd a vyhodnocuje jeho výsledky.
§ 5
K agrochemickému zkoušení půd se v kukuřičné a řepařské výrobní oblasti odebírá jeden půdní vzorek z plochy o výměře v průměru 9,5 hektaru, v bramborářské a horské výrobní oblasti z plochy o výměře v průměru 6,5 hektaru.
§ 6
(1)  U všech odebraných půdních vzorků se sledují půdní reakce, potřeba vápnění a obsah přístupného fosforu a draslíku. Obsah přístupného hořčíku se sleduje v celém rozsahu u půdních vzorků u jedné třetiny půdních vzorků odebraných z orné půdy, luk a pastvin.
(2)  Obsah manganu, molybdenu, zinku, mědi a bóru jakožto stopových prvků se sleduje
a)